obrazek naglówka
link do strony niemieckiej  link do strony polskiej  link do strony rosyjskiej obrazek pozycyjny

[3]


Z książki prof. Teresy Grzybowskiej: Gdańsk. A to Polska właśnie. 2000.Wiersz opublikowany w zbiorku „Przechodniu…” przez „Marpress”, 1997 r.Pomnik posiada bardzo piękną wymowę! Ranny listonosz padając podaje kobiecie karabin, aby dalej walczyła. Z jego lewej strony ( na zdjęciu nie widać) leżą: jego służbowa czapka i torba, z której wypadają listy i te listy w górnej części pomnika przekształcają się w gołębie pocztowe. Widoczne już przed pomnikiem i w drugiej części pomnika, znajdującej się za budynkiem poczty, kamienne fale symbolizują fale germanizacyjne.Tak wyglądały „Drzewa Westerplatte“ po 7-dniowym szturmie 3000 niemieckich żołnierzy przeciwko 210 polskim obrońcom… Łącznie poległo 300 Niemców i 15 polskich obrońców w czasie walk, a potem jednego (odpowiedzialnego za kody) zamęczono na śmierć…Drzewa Westerplatte (autor nieznany)

W czasie tej imprezy obchodziliśmy w Moskwie wigilię Bożego Narodzenia. Wszyscy byli odświętnie ubrani. Przed wejściem do sali każdy obejrzał plan miejsc przy stole. Dodatkowo były wykonane wizytówki, to znaczy na przedstawionej wyżej noworocznej kartce z lewej strony było wypisane nazwisko uczestnika. Oczywiście po krótkim moim wstępie był opłatek, życzenia i łzy, kolędy, prezenty i 12 potraw. Obecni w restauracji Rosjanie patrzyli na nas z zaskoczeniem, podziwem i zazdrościąTrasa: Kijów, Charków, Baku, Kijów.     Koncerty orkiestry symfonicznej „Komuny Paryskiej” w Jugosławii w Rijece w czasie których prowadziłem konferansjerkę.
     Po pierwszym występie prasa tak podsumowała koncert i kilka słów, które przetłumaczyłem, poświęciła mnie:
tłumaczenie:
     ”i prowadzący program Franciszek Krzysiak, który zwracał się do publiczności w bardzo sympatyczny i inteligentny sposób."Co robiłem i gdzie m.in. byłem, aby lepiej poznać świat i móc ciekawiej, piękniej opowiadać o nim Szanownym Turystom:Bałtyk, wachta przy sterze na „Komodorze”.Morze Egejskie. Alanya – przed skokami ze skały do morza. (pięciu młodych przed „30” i jeden dziadek po „60”)Odbicie ze skały i jak na statku mówiono: „lot orła” dodam: „starego”!Schaffhausen - na tle największego w Europie wodospadu na Renie.Szwajcaria. W jaskini lodowca Titlis – sprawdzanie temperatury lodu…Azja Mniejsza przed bramą do Hierapolis…Skarby sztuki i architektury sprzed 2000 lat - POMPEJE !

Widok wnętrza krateru Wezuwiusza.Oprócz muzyki do wiersza J. W. von Goethe dokonałem też przekładu tego wiersza na język polski.

[3]

---- Strona optymalizowana pod przeglądarkę MSIE 6.0+ ----